1) Jai is going to the ice cream store with his friends. He wants to treat his friends to ice cream because he is such a good person. The store charges $2 for one ice cream. Each additional ice cream purchase is 25¢ lower then the previous. Please make a table to show how much Jai will have to spend if 8 of his friends want ice cream? Is this a linear or non-linear relationship?
2) page 51 31-34. Make sure to give 3 examples.
No comments:
Post a Comment